Click here to view Singles / Doubles / Ladies / KO Cup / Plate

Doubles Knock-out 2015/2016

First Round to be completed by 28 February 2016
Second Round to be completed by 27 March 2016
Third Round to be completed by 1 May 2016
Semi-Finals to be completed by 29 May 2016
Finals Monday 6 June 2016

First Round / Second Round / Third Round / Semi-Finals / Finals

Rules ...
Players must have played in a league game.
Toss for first break, away player to call and decide to break odd frames or evens (throughout the match)
Please use the correct results sheets
Results to be text to Secretary
Results sheets must be sent to the Results Secretary
Remember ... no result, no next round
No extension to deadline date will be given

Doubles Knock-out - Finals

Monday 6 June 2016
8pm
Brantham Leisure Centre

Best of Seven Frames

<top>

Winners First named player is the home player
Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)
4 v 0
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash B)
Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)

Contact details available via venues
Please send results in by competition deadline

Doubles Knock-out - Semi Finals

to be completed by 29 May 2016

Best of five

<top>

Winners First named player is the home player
Paul Bowers/Conrad Bronson
(Brantham Leisure Centre A)
0 v 3
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash B)
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash B)
Winners Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)
3 v 1
Gary Bonner/Peter Fee
(Hustlers)
Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)

Contact details available via venues
Please send results in by competition deadline - NO SHEET, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Mtree Crown on 10 May 2016

Doubles Knock-out - Third Round
(Quarter Finals)

to be completed by 1 May 2016

Best of five

<top>

Winners First named player is the home player
Gary Bonner/Peter Fee
(Hustlers)
3 v 0
Nathan Jones/Lee Bartholomew
(Foxash B)
Paul Bowers/Conrad Bronson
(Brantham Leisure Centre A)
3 v 0
Ian Chatten/Glen Sibbons
(Mr Pools)
Gary Bonner/Peter Fee
(Hustlers)
Paul Bowers/Conrad Bronson
(Brantham Leisure Centre A)
Winners Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)
3 v 1
John Kanaris/James Garrad
(Hustlers)
Mark Hynes/Geoff Hawes
(Skinners B)
0 v 3
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash B)
Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash B)

Contact details available via venues
Please send results in by competition deadline - NO SHEET, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Catt Crown, on 29 March 2016

<top>

Doubles Knock-out - Second Round

to be completed by 27 March 2016

Best of five

<top>

Winners First named player is the home player
Nathan Jones/Lee Bartholomew
(Foxash B)
W v 0
BYE
Dan Allen/Debbie Pembroke
(Brantham Leisure Centre B)
1 v 3
Gary Bonner/Peter Fee
(Hustlers)
Conrad Bronson/Paul Bowers
(Brantham Leisure Centre A)
3 v 1
Jack Woods/Alex Stocker
(Brantham Leisure Centre B)
Nathan Jones/Lee Bartholomew
(Foxash B)
Gary Bonner/Peter Fee
(Hustlers)
Conrad Bronson/Paul Bowers
(Brantham Leisure Centre A)
Winners BYE

0 v W
Ian Chatten/Glen Sibbons
(Mr Pools)
John Barnett/Andy Smith
(Hustlers)
- v -
Matt Hawkins/Dave Jones
(Mr Pools)
Mark Hynes/Geoff Hawes
(Skinners B)
3 v 0
Mick Bird/Mark Tucker
(Foxash B)
Ian Chatten/Glen Sibbons
(Mr Pools)
Mark Hynes/Geoff Hawes
(Skinners B)
Winners Rob Ryan Snr/Mick Cummings
(Strangeways)
0 v 3
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash B)
Dennis Hyatt/Jeff Nicholson
(Catt Crown)
1 v 3
Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash B)
Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)

Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Crown, Manningtree on 16 February 2016

<top>

Doubles Knock-out - First Round

to be completed by 28 February 2016

Best of five

<top>

Winners First named player is the home player
Mark Linford/Macca Watson
(Skinners A)
1 v 3
Nathan Jones/Lee Bartholomew
(Foxash B)
Andy Young/Reagan O'Brien
(Brantham LC A)
2 v 3
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash B)
Simon Carter/Shane Skinner
(Mtree Crown B)
0 v 3
Mick Bird/Mark Tucker
(Foxash B)
Nathan Jones/Lee Bartholomew
(Foxash B)
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash B)
Mick Bird/Mark Tucker
(Foxash B)
Winners Jack Woods/Alex Stocker
(Brantham LC B)
3 v 1
Miles Wilson/Richard Judson
(Foxash B)
Taff Fordham/Sam Forrester
(Skinners A)
1 v 3
Ian Chatten/Glenn Sibbons
(Mr Pools)
Dennis Hyatt/Jeff Nicholson
(Catt Crown)
3 v 2
Lee Atkins/Shaun Barber
(Foxash B)
Jack Woods/Alex Stocker
(Brantham LC B)
Ian Chatten/Glenn Sibbons
(Mr Pools)
Dennis Hyatt/Jeff Nicholson
(Catt Crown)
Winners Julian Adams/Val Adams
(Catt Crown)
0 v 3
Mark Hynes/Geoff Hawes
(Skinners B)
Wayne Townes/Keith Hill
(Skinners B)
0 v 3
Conrad Bronson/Paul Bowers
(Brantham LC A)
Matt Morrison/Kyle Fox
(Skinners B)
1 v 3
Gary Bonner/Pete Fee
(Hustlers)
Mark Hynes/Geoff Hawes
(Skinners B)
Conrad Bronson/Paul Bowers
(Brantham LC A)
Gary Bonner/Pete Fee
(Hustlers)
Winners John Barnett/Andy Smith
(Hustlers)
W v 0
Simon Fields/Andy Jackson
(Mr Pools)
Dan Allen/Debbie Pembroke
(Brantham LC B)
W v 0
Steve Study/Brian Hooper
(Skinners A)
Rob Ryan (Snr)/Mick Cummings
(Strangeways)
3 v 2
Darren Wykes/Phil Wainwright
(Brantham LC A)
John Barnett/Andy Smith
(Hustlers)
Dan Allen/Debbie Pembroke
(Brantham LC B)
Rob Ryan (Snr)/Mick Cummings
(Strangeways)
Winners Matt Hawkins/Dave Jones
(Mr Pools)
3 v 1
James Garrad/John Kanaris
(Hustlers)
Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)
3 v 2
Justin Nicholson/Justin Foreman-Harvey
(Catt Crown)

Matt Hawkins/Dave Jones
(Mr Pools)
Rob Williams/Dan Gillings
(Strangeways)
All other entrants have a bye to Round 2


Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

<top>

Draw took place at Brantham Leisure Centre on 10 November 2015


Comments etc. Email webmaster@jcamaa.demon.co.uk
Revision: 1.63 Date: 07.06.2016, Copyright ACES Limited 1998-2016