Click here to view Singles / Doubles / KO Cup / Plate

Singles Knock-out 2014/2015

First Round to be completed by 15 January 2015
Second Round to be completed by 1 March 2015
Third Round to be completed by 1 April 2015
Fourth Round to be completed by 1 May 2015
Semi-Finals to be completed by 22 May 2015
Finals to be completed by Tuesday 9 June 2015

First Round / Second Round / Third Round / Fourth Round / Semi-Finals / Finals

Singles Knock-out - Finals

To be played by Tuesday 9 June 2015, 8pm

Skinners Arms

Best of Nine

<top>

Winner First named player is the home player
James Garrad
(Catt Crown B)
5 v 2
Dave Jones
(Mr Pools)
James Garrad
(Catt Crown B)

Please send results in by competition deadline

Singles Knock-out - Semi Finals

to be completed by 22 May 2015

Best of seven

<top>

First named player is the home player
Jason Shellum
(Mr Pools)
1 v 4
Dave Jones
(Mr Pools)
Winner Dave Jones
(Mr Pools)
James Garrad
(Catt Crown B)
4 v 3
Graham Bryan
(Mr Pools)
Winner James Garrad
(Catt Crown B)

Contact details available via venues
Please send results in by competition deadline - NO SHEET, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Skinners Arms - 5 May 2015

Singles Knock-out - Fourth Round
(Quarter Finals)

to be completed by 1 May 2015

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Andy Read
(Red Lion B)
2 v 4
James Garrad
(Catt Crown B)
Jason Shellum
(Mr Pools)
4 v 0
Conrad Bronson
(Catt Crown B)
Graham Bryan
(Mr Pools)
4 v 1
Matt Morrison
(Skinners B)
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
3 v 4
Dave Jones
(Mr Pools)
James Garrad
(Catt Crown B)
Jason Shellum
(Mr Pools)
Graham Bryan
(Mr Pools)
Dave Jones
(Mr Pools)

Contact details available via venues
Please send results in by competition deadline - NO SHEET, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Crown, Manningtree on 3 March 2015

<top>

Singles Knock-out - Third Round

to be completed by 1 April 2015

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Dave Jones
(Mr Pools)
4 v 1
Chris Franklin
(White Hart)
James Garrad
(Catt Crown B)
4 v 0
Gary Brigden
(Skinners B)
Conrad Bronson
(Catt Crown B)
4 v 1
Neil Hanton
(Los Galacticos
Dave Jones
(Mr Pools)
James Garrad
(Catt Crown B)
Conrad Bronson
(Catt Crown B)
Winners Mark Hynes
(Skinners B)
3 v 4
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
John Barnett
(Hustlers)
3 v 4
Andy Read
(Red Lion B)
Graham Bryan
(Mr Pools)
4 v 1
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
Andy Read
(Red Lion B)
Graham Bryan
(Mr Pools)
Winners Jason Shellum
(Mr Pools)
4 v 1
Dianne Hartin
(Hare and Hounds)
Danny Garrad
(Brantham Leisure A)
2 v 4
Matt Morrison
(Skinners B)
Jason Shellum
(Mr Pools)
Matt Morrison
(Skinners B)

Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Crown, Manningtree on 3 March 2015

<top>

Singles Knock-out - Second Round

to be completed by 1 March 2015

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Jeff Nicholson
(Catt Crown A)
0 v 4
John Barnett
(Hustlers)
Dave Jones
(Mr Pools)
W v 0
Peter Fee
(Hustlers)
Mark Hynes
(Skinners B)
4 v 1
James Pearce
(Catt Crown B)
John Barnett
(Hustlers)
Dave Jones
(Mr Pools)
Mark Hynes
(Skinners B)
Winners Martin Cuncannon
(Mr Pools)
4 v 3
John Kanaris
(Catt Crown B)
Chris Franklin
(White Hart)
W v 0
John King
(Los Galacticos)
Graham Bryan
(Mr Pools)
4 v 0
Dale Horner
(Los Galacticos)
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
Chris Franklin
(White Hart)
Graham Bryan
(Mr Pools)
Winners Gary Brigden
(Skinners B)
4 v 2
Shane Skinner
(White Hart)
Andrew Young
(Brantham Leisure A)
3 v 4
Matt Morrison
(Skinners B)
Simon Carter
(White Hart)
1 v 4
Neil Hanton
(Los Galacticos)
Gary Brigden
(Skinners B)
Matt Morrison
(Skinners B)
Neil Hanton
(Los Galacticos)
Winners Kyle Fox
(Skinners B)
1 v 4
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Danny Garrad
(Brantham Leisure A)
W v 0
Justin Nicholson
(Catt Crown A)
James Garrad
(Catt Crown B)
4 v 2
Mick O'Brien
(Catt Crown B)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Danny Garrad
(Brantham Leisure A)
James Garrad
(Catt Crown B)
Winners Jason Shellum
(Mr Pools)
4 v 1
Gary Bonner
(Hustlers)
Reagan O'Brien
(Brantham Leisure A)
1 v 4
Dianne Hartin
(Hare and Hounds)
Marty Griffen
(White Hart)
0 v W
Conrad Bronson
(Catt Crown B)
Jason Shellum
(Mr Pools)
Dianne Hartin
(Hare and Hounds)
Conrad Bronson
(Catt Crown B)
Winners Andy Read
(Red Lion B)
4 v 1
Jamie O'Connor
(Foxash A)
Andy Read
(Red Lion B)

Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Skinners Arms, 27 January 2015

<top>

Singles Knock-out - First Round

to be completed by 15 January 2015

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Shane Skinner
(White Hart)
4 v 3
Keith Hill
(Skinners B)
John Barnett
(Hustlers)
4 v 1
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Jamie O'Connor
(Foxash A)
W v 0
Andy Smith
(Hustlers)
Shane Skinner
(White Hart)
John Barnett
(Hustlers)
Jamie O'Connor
(Foxash A)
Winners Justin Nicholson
(Catt Crown A)
4 v 2
Stuart Payne
(Brantham Leisure Centre A/B)
A Read
(Red Lion B)
4 v 0
Matt Course
(Los Galacticos)
Conrad Bronson
(Catt Crown B)
4 v 2
Joe Riley
(Brantham Leisure Centre A/B)
Justin Nicholson
(Catt Crown A)
A Read
(Red Lion B)
Conrad Bronson
(Catt Crown B)
Winners Justin Foreman-Harvey
(Catt Crown A)
v
John Pagani
(Foxash A)
Dale Horner
(Los Galacticos)
4 v 3
Dan Carter
(Hare and Hounds)
Michael McMullan
(Hare and Hounds)
1 v 4
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Match not played
players withdrawn
Dale Horner
(Los Galacticos)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Winners Steve Knights
(Red Lion B)
0 v W
John Kanaris
(Catt Crown B)
Matt Morrison
(Skinners B)
4 v 0
Steve Betts
(Los Galacticos)
Dan Allen
(Brantham Leisure Centre A/B)
1 v 4
James Pearce
(Catt Crown B)
John Kanaris
(Catt Crown B)
Matt Morrison
(Skinners B)
James Pearce
(Catt Crown B)
Winners Marty Griffen
(White Hart)
4 v 0
William Barrie
(Hare and Hounds)
Gary Bonner
(Hustlers)
4 v 2
Rob Bird
(Los Galacticos)
Neil Hanton
(Los Galacticos)
W v 0
Neil Kaley
(White Hart)
Marty Griffen
(White Hart)
Gary Bonner
(Hustlers)
Neil Hanton
(Los Galacticos)
Winners Simon Carter
(White Hart)
4 v 1
M Chapman
(Red Lion B)
Julian Adams
(Catt Crown A)
3 v 4
James Garrad
(Catt Crown B)
Shaun Weddell
(Los Galacticos)
1 v 4
Mark Hynes
(Skinners B)
Simon Carter
(White Hart)
James Garrad
(Catt Crown B)
Mark Hynes
(Skinners B)
Winners Danny Garrad
(Brantham Leisure Centre A)
4 v 2
Geoff Hawes
(Skinners B)
Reagan O'Brien
(Brantham Leisure Centre A)
4 v 3
Val Adams
(Catt Crown A)
Mick O'Brien
(Catt Crown B)
4 v 3
Paul Bowers
(Los Galacticos)
Danny Garrad
(Brantham Leisure Centre A)
Reagan O'Brien
(Brantham Leisure Centre A)
Mick O'Brien
(Catt Crown B)
Winners Chris Franklin
(White Hart)
4 v 3
Luke Randall
(Los Galacticos)
Graham Bryan
(Mr Pools)
4 v 3
Ian Chatten
(Mr Pools)
Chris Franklin
(White Hart)
Graham Bryan
(Mr Pools)

All other entrants have
a bye to Round 2


Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

<top>

Draw took place at The White Hart on 4 November 2014


Comments etc. Email webmaster@jcamaa.demon.co.uk
Revision: 1.69 Date: 11.06.2015, Copyright ACES Limited 1998-2015