Click here to view Singles / Doubles / Ladies / KO Cup / Plate

Singles Knock-out 2015/2016

First Round to be completed by 17 January 2016
Second Round to be completed by 28 February 2016
Third Round to be completed by 27 March 2016
Fourth Round to be completed by 1 May 2016
Semi-Finals to be completed by 29 May 2016
Finals Monday 13 June 2016

First Round / Second Round / Third Round / Fourth Round / Semi-Finals / Finals

Rules ...
Players must have played in a league game
Toss for first break, away player to call and decide to break odd frames or evens (throughout the match)
Please use the correct results sheets
Results to be text to Secretary
Results sheets must be sent to the Results Secretary
Remember ... no result, no next round
No extension to deadline date will be given

Singles Knock-out - Finals

Monday 13 June 2016

8pm

Brantham Leisure Centre

Best of Nine

<top>

Winner First named player is the home player
Robbie Williams
(Strangeways)
5 v 3
Gary Bonner
(Hustlers)
Robbie Williams
(Strangeways)

Please send results in by competition deadline

Singles Knock-out - Semi Finals

to be completed by 29 May 2016

Best of seven

<top>

First named player is the home player
Robbie Williams
(Strangeways)
4 v 3
Justin Bird
(Foxash B)
Winner Robbie Williams
(Strangeways)
Jason Shellum
(Mr Pools)
3 v 4
Gary Bonner
(Hustlers)
Winner Gary Bonner
(Hustlers)

Contact details available via venues
Please send results in by competition deadline - NO SHEET, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Manningtree Crown - 10 May 2016

Singles Knock-out - Fourth Round
(Quarter Finals)

to be completed by 1 May 2016

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Mick Bird
(Foxash B)
2 v 4
Gary Bonner
(Hustlers)
Robbie Williams
(Strangeways)
4 v 1
Reegan O'Brien
(Brantham Leisure Centre A)
Jason Shellum
(Mr Pools)
4 v 0
Conrad Bronson
(Brantham Leisure Centre A)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
1 v 4
Justin Bird
(Foxash B)
Gary Bonner
(Hustlers)
Robbie Williams
(Strangeways)
Jason Shellum
(Mr Pools)
Justin Bird
(Foxash B)

Contact details available via venues
Please send results in by competition deadline - NO SHEET, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Cattawade Crown, on 29 March 2016

<top>

Singles Knock-out - Third Round

to be completed by 27 March 2016

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Ian Chatten
(Mr Pools)
1 v 4
Gary Bonner
(Hustlers)
Ben Matthews
(Catt Crown)
0 v W
Mick Bird
(Foxash B)
Rob Williams
(Strangeways)
4 v 3
John Kanaris
(Hustlers)
Gary Bonner
(Hustlers)
Mick Bird
(Foxash B)
Rob Williams
(Strangeways)
Winners Reegan O'Brien
(Brantham Leisure Centre A)
4 v 1
Paul Bowers
(Brantham Leisure Centre A)
Conrad Bronson
(Brantham Leisure Centre A)
4 v 3
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Dave Jones
(Mr Pools)
3 v 4
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Reegan O'Brien
(Brantham Leisure Centre A)
Conrad Bronson
(Brantham Leisure Centre A)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Winners Justin Bird
(Foxash B)
4 v 1
Dan Gillings
(Strangeways)
Jason Shellum
(Mr Pools)
4 v 2
John Barnett
(Hustlers)
Justin Bird
(Foxash B)
Jason Shellum
(Mr Pools)

Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Crown, Manningtree on 16 February 2016

<top>

Singles Knock-out - Second Round

to be completed by 28 February 2016

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Ian Chatten
(Mr Pools)
W v 0
Carl Furtado
(Hare and Hounds)
Keith Hill
(Skinners B)
1 v 4
Dan Gillings
(Strangeways)
Glenn Sibbons
(Mr Pools)
4 v 3
James Garrad
(Hustlers)
Ian Chatten
(Mr Pools)
Dan Gillings
(Strangeways)
Glenn Sibbons
(Mr Pools)
Winners John Kanaris
(Hustlers)
4 v 2
Matt Morrison
(Skinners B)
Paul Bowers
(Brantham Leisure Centre A)
4 v 0
Ollie Evans
(Foxash B)
Jason Shellum
(Mr Pools)
4 v 1
Diane Hartin
(Hare and Hounds)
John Kanaris
(Hustlers)
Paul Bowers
(Brantham Leisure Centre A)
Jason Shellum
(Mr Pools)
Winners Dave Jones
(Mr Pools)
W v 0
Rob Ryan Jnr
(Strangeways)
Tom Earl
(Foxash B)
2 v 4
Rob Williams
(Strangeways)
Mick Bird
(Foxash B)
4 v 1
Will Barrie
(Hare and Hounds)
Dave Jones
(Mr Pools)
Rob Williams
(Strangeways)
Mick Bird
(Foxash B)
Winners Conrad Bronson
(Brantham Leisure Centre A)
4 v 2
Shane Skinner
(M'tree Crown B)
Ben Matthews
(Catt Crown)
W v 0
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
Justin Bird
(Foxash B)
4 v 0
Lee Atkins
(Foxash B)
Conrad Bronson
(Brantham Leisure Centre A)
Ben Matthews
(Catt Crown)
Justin Bird
(Foxash B)
Winners Stuart Byford
(Mr Pools)
3 v 4
Matt Hawkins
(Mr Pools)
John Barnett
(Hustlers)
4 v 1
Dan Allen
(Brantham Leisure Centre B)
Gary Bonner
(Hustlers)
4 v 0
Geoff Hawes
(Skinners B)
Matt Hawkins
(Mr Pools)
John Barnett
(Hustlers)
Gary Bonner
(Hustlers)
Winners Reegan O'Brien
(Brantham Leisure Centre A)
W v 0
Simon Fields
(Mr Pools)
Reegan O'Brien
(Brantham Leisure Centre A)

Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Brantham LC on 10 November 2015

<top>

Singles Knock-out - First Round

to be completed by 17 January 2016

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Simon Carter
(Mtree Crown B)
0 v 4
Robbie Williams
(Strangeways)
Ollie Evans
(Foxash B)
4 v 1
Robert Ryan (Snr)
(Strangeways)
Graham Bryan
(Mr Pools)
0 v 4
Jason Shellum
(Mr Pools)
Robbie Williams
(Strangeways)
Ollie Evans
(Foxash B)
Jason Shellum
(Mr Pools)
Winners Paul Bowers
(Brantham LC A)
4 v 1
Miles Wilson
(Foxash B)
Diane Hartin
(Hare and Hounds)
4 v 3
Richard Judson
(Foxash B)
Geoff Hawes
(Skinners B)
4 v 3
Kyle Fox
(Skinners B)
Paul Bowers
(Brantham LC A)
Diane Hartin
(Hare and Hounds)
Geoff Hawes
(Skinners B)
Winners Matt Hawkins
(Mr Pools)
4 v 1
Julian Adams
(Catt Crown)
Conrad Bronson
(Brantham LC A)
4 v 3
Andy Young
(Brantham LC A)
Ian Chatten
(Mr Pools)
4 v 0
Chris Franklin
(Mtree Crown B)
Matt Hawkins
(Mr Pools
Conrad Bronson
(Brantham LC A)
Ian Chatten
(Mr Pools)
Winners Glenn Sibbons
(Mr Pools)
4 v 1
Nathan Jones
(Foxash B)
Matt Morrison
(Skinners B)
W v 0
Andy Smith
(Mtree Crown B)
Andy Smith
(Hustlers)
2 v 4
Dan Gillings
(Strangeways)
Glenn Sibbons
(Mr Pools)
Matt Morrison
(Skinners B)
Dan Gillings
(Strangeways)
Winners John Kanaris
(Hustlers)
4 v 1
Andy Jackson
(Mr Pools)
Justin Foreman-Harvey
(Catt Crown)
1 v 4
Shane Skinner
(Mtree Crown B)
James Garrad
(Hustlers)
4 v 0
Justin Nicholson
(Catt Crown)
John Kanaris
(Hustlers)
Shane Skinner
(Mtree Crown B)
James Garrad
(Hustlers)
Winners Mark Hynes
(Skinners B)
2 v 4
Tom Earl
(Foxash B)
Mark Tucker
(Foxash B)
3 v 4
Mick Bird
(Foxash B)
Lee Bartholomew
(Foxash B)
2 v 4
Gary Bonner
(Hustlers)
Tom Earl
(Foxash B)
Mick Bird
(Foxash B)
Gary Bonner
(Hustlers)
Winners Jeff Nicholson
(Catt Crown)
0 v 4
John Barnett
(Hustlers)

All other entrants have
a bye to Round 2
John Barnett
(Hustlers)


Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

<top>

Draw took place at Brantham Leisure Centre on 10 November 2015


Comments etc. Email webmaster@jcamaa.demon.co.uk
Revision: 1.77 Date: 14.06.2016, Copyright ACES Limited 1998-2016