Click here to view Singles / Doubles / Ladies / KO Cup / Plate

Singles Knock-out 2016/2017

First Round to be completed by 15 February 2017
Second Round to be completed by 15 March 2017
Third Round to be completed by 12 April 2017
Fourth Round to be completed by 10 May 2017
Semi-Finals to be completed by 26 May 2017
Finals Monday 12 June 2017

First Round / Second Round / Third Round / Fourth Round / Semi-Finals / Finals

Rules ...
Players must have played in a league game
First drawn player is home player
Home player to ensure availability of venue
Home player is responsible for cost of table
Toss for first break, away player to call and decide to break odd frames or evens (throughout the match)
Please use the correct results sheets
Winner to send results sheet to Results Secretary by deadline (results may be phoned/text through, but results sheet must be submitted)
Remember ... no result, no next round
Extensions to deadline dates will only be granted by the Committee in exceptional circumstances

Singles Knock-out - Finals

Monday 12 June 2017

8pm

Brantham Leisure Centre

Best of Nine

<top>

Winner First named player is the home player
Gary Bonner (Hustlers)
4 v 5
Glenn Sibbons (Mr Pools)
Glenn Sibbons (Mr Pools)

Singles Knock-out - Semi Finals

to be completed by 29 May 2016

Best of seven

<top>

First named player is the home player
Paul Bowers (Los Galacticos)
0 v 4
Glenn Sibbons (Mr Pools)
Winner Glenn Sibbons (Mr Pools)
Gary Bonner (Hustlers)
4 v 3
Stuart Byford (Mr Pools)
Winner Gary Bonner (Hustlers)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at Brantham Leisure Centre on 15 May 2017

Singles Knock-out - Fourth Round
(Quarter Finals)

to be completed by 10 May 2017

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Paul Bowers (Los Galacticos)
4 v 2
Shane Skinners (Mtree Crown B)
Andy Read (Red Lion)
1 v 4
Gary Bonner (Hustlers)
Stuart Byford (Mr Pools)
4 v 0
Lee Atkins (Foxash)
Justin Bird (Foxash)
3 v 4
Glenn Sibbons (Mr Pools)
Paul Bowers (Los Galacticos) Gary Bonner (Hustlers) Stuart Byford (Mr Pools) Glenn Sibbons (Mr Pools)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The United Services Club, East Bergholt (Hustlers venue) on 20 March 2017

<top>

Singles Knock-out - Third Round

to be completed by 12 April 2017

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Paul Bowers
(Los Galacticos)
4 v 3
James Garrad
(Hustlers)
Andy Read
(Red Lion)
4 v 2
Miles Wilson
(Foxash)
Justin Nicholson
(Brantham LC A)
1 v 4
Justin Bird
(Foxash)
Paul Bowers
(Los Galacticos)
Andy Read
(Red Lion)
Justin Bird
(Foxash)
Winners Shane Skinner
(Mtree Crown B)
4 v 1
Mark Hynes
(Skinners B)
Glenn Sibbons
(Mr Pools)
4 v 3
John Kanaris
(Hustlers)
Stuart Byford
(Mr Pools)
4 v 1
Tom Earl
(Foxash)
Shane Skinner
(Mtree Crown B)
Glenn Sibbons
(Mr Pools)
Stuart Byford
(Mr Pools)
Winners Gary Bonner
(Hustlers)
4 v 3
Conrad Bronson
(Hustlers)
Lee Atkins
(Foxash)
4 v 2
Andy Smith
(Hustlers)
Gary Bonner
(Hustlers)
Lee Atkins
(Foxash)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at the United Services Club, East Bergholt (Hustlers venue) on 20 March 2017

<top>

Singles Knock-out - Second Round

to be completed by 15 March 2017

Best of seven frames

<top>

Winners First named player is the home player
Paul Bowers
(Los Galacticos)
W v 0
Jamie O'Connor
(Skinners B)
Andy Read
(Red Lion)
4 v 2
Ollie Evans
(Foxash)
Richard Judson
(Foxash)
1 v 4
Lee Atkins
(Foxash)
Paul Bowers
(Los Galacticos)
Andy Read
(Red Lion)
Lee Atkins
(Foxash)
Winners Justin Bird
(Foxash)
4 v 2
Lee Bartholomew
(Foxash)
James Garrad
(Hustlers)
4 v 1
Geoff Hawes
(Skinners B)
Jeff Nicholson
(Brantham LC A)
0 v 4
Gary Bonner
(Hustlers)
Justin Bird
(Foxash)
James Garrad
(Hustlers)
Gary Bonner
(Hustlers)
Winners Shane Skinner
(Mtree Crown B)
4 v 3
Diane Hartin
(Hare and Hounds)
Tom Earl
(Foxash)
W v 0
Graham Bryan
(Mr Pools)
Jason Shellum
(Mr Pools)
0 v W
John Kanaris
(Hustlers)
Shane Skinner
(Mtree Crown B)
Tom Earl
(Foxash)
John Kanaris
(Hustlers)
Winners Andy Smith
(Hustlers)
4 v 3
Nathan Jones
(Foxash)
Conrad Bronson
(Hustlers)
4 v 0
Reagan O'Brien
(Brantham LC B)
Stuart Byford
(Mr Pools)
4 v 2
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Andy Smith
(Hustlers)
Conrad Bronson
(Hustlers)
Stuart Byford
(Mr Pools)
Winners Glenn Sibbons
(Mr Pools)
W v 0
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
Mick Bird
(Foxash)
0 v 4
Miles Wilson
(Foxash)
Justin Nicholson
(Brantham LC A)
4 v 0
Gary Bridgen
(Skinners B)
Glenn Sibbons
(Mr Pools)
Miles Wilson
(Foxash)
Justin Nicholson
(Brantham LC A)
Winners Simon Carter
(Mtree Crown B)
3 v 4
Mark Hynes
(Skinners B)
Mark Hynes
(Skinners B)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Brantham LC on 10 January 2017

<top>

Singles Knock-out - First Round

to be completed by 15 February 2017

Best of seven frames

<top>

Winners First named player is the home player
Dan Gillings
(Red Lion)
3 v 4
Gary Bonner
(Hustlers)
Julian Adams
(Brantham LC A)
2 v 4
Andy Read
(Red Lion)
Julie Nicholson
(Brantham LC A)
0 v 4
Justin Bird
(Foxash)
Gary Bonner
(Hustlers)
Andy Read
(Red Lion)
Justin Bird
(Foxash)
Winners Andy Smith
(Hustlers)
4 v 1
Ian Chatten
(Mr Pools)
Conrad Bronson
(Hustlers)
4 v 0
John Barnett
(Hustlers)
Shane Skinner
(Mtree Crown B)
4 v 0
Justin Harvey
(Brantham LC A)
Andy Smith
(Hustlers)
Conrad Bronson
(Hustlers)
Shane Skinner
(Mtree Crown B)
Winners Dan Allen
(Brantham LC B)
0 v 4
Simon Carter
(Mtree Crown B)
Geoff Hawes
(Skinners B)
4 v 2
Mark Tucker
(Foxash)
Tom Earl
(Foxash)
4 v 2
Steve Knights
(Red Lion)
Simon Carter
(Mtree Crown B)
Geoff Hawes
(Skinners B)
Tom Earl
(Foxash)
Winners John Panani
(Skinners B)
3 v 4
Gary Bridgen
(Skinners B)






All other entrants have
a bye to Round 2
Gary Bridgen
(Skinners B)



Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

<top>

Draw took place at Brantham Leisure Centre on 10 January 2017


Comments etc. Email webmaster@mdpl.org.uk
Revision: 1.83 Date: 13.06.2017, Copyright ACES Limited 1998-2017