Click here to view Singles / Doubles / Ladies / KO Cup / Plate

Singles Knock-out 2017/2018

First Round to be completed by 11 December 2017
Second Round to be completed by 5 February 2018
Third Round to be completed by 19 March 2018
Fourth Round to be completed by 16 April 2018
Semi-Finals to be completed by 14 May 2018
Finals (Presentation Night) Monday 16 July 2018

First Round / Second Round / Third Round / Fourth Round / Semi-Finals / Finals

Rules ...
Players must have played in a league game
First drawn player is home player
Home player to ensure availability of venue
Home player is responsible for cost of table
Toss for first break, away player to call and decide to break odd frames or evens (throughout the match)
Please use the correct results sheets
Winner to send results sheet to Results Secretary by deadline (results may be phoned/text through, but results sheet must be submitted)
Remember ... no result, no next round
Extensions to deadline dates will only be granted by the Committee in exceptional circumstances

Singles Knock-out - Finals

Monday 16 July 2018

Presentation Night

8pm

Skinners Arms

Best of Nine

<top>

Winner First named player is the home player
Andrew Jackson (Stratford Anchor)
1 v 5
Justin Bird (Foxash)
Justin Bird (Foxash)

Singles Knock-out - Semi Finals

to be completed by 14 May 2018

Best of seven

<top>

First named player is the home player
Andrew Jackson (Stratford Anchor)
4 v 1
Julian Adams (Brantham LC)
Winner Andrew Jackson (Stratford Anchor)
Shaun Barber (Foxash)
1 v 4
Justin Bird (Foxash)
Winner Justin Bird (Foxash)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Skinners Arms on 27 March 2018

Singles Knock-out - Fourth Round
(Quarter Finals)

to be completed by 16 April 2018

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Andrew Jackson (Stratford Anchor)
W v 0
Dave Pickess (Hustlers)
Justin Bird (Foxash)
4 v 0
Ian Chatten (Mr Pools)
Shaun Barber (Foxash)
4 v 1
Stuart Byford (Mr Pools)
Julian Adams (Brantham LC)
4 v 3
Dan Gillings (Wanderers)
Andrew Jackson (Stratford Anchor) Justin Bird (Foxash) Shaun Barber (Foxash) Julian Adams (Brantham LC)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Skinners Arms on 27 March 2018

<top>

-->

Singles Knock-out - Third Round

to be completed by 19 March 2018

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
John Kanaris
(Hustlers)
0 v 4
Dave Pickess
(Hustlers)
Matt Hawkins
(Mr Pools)
1 v 4
Andrew Jackson
(Stratford Anchor)
Ian Chatten
(Mr Pools)
4 v 1
Luke Randall
(Los Galacticos)
Dave Pickess
(Hustlers)
Andrew Jackson
(Stratford Anchor)
Ian Chatten
(Mr Pools)
Winners Stuart Byford
(Mr Pools)
4 v 2
Lee Bartholomew
(Foxash)
Lee Atkins
(Foxash)
0 v 4
Justin Bird
(Foxash)
Shaun Barber
(Foxash)
4 v 3
Miles Wilson
(Foxash)
Stuart Byford
(Mr Pools)
Justin Bird
(Foxash)
Shaun Barber
(Foxash)
Winners Dan Gillings
(Wanderers)
4 v 3
Phil Hempsted
(Wanderers)
Julian Adams
(Brantham LC)
W v 0
Bye
Dan Gillings
(Wanderers)
Julian Adams
(Brantham LC)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at the Brantham Leisure Centre on 25 January 2018

<top>

Singles Knock-out - Second Round

to be completed by 5 February 2018

Best of seven frames

<top>

Winners First named player is the home player
Simon Carter
(Mtree Crown)
3 v 4
Lee Bartholomew
(Foxash)
Shane Skinner
(Mtree Crown)
1 v 4
Stuart Byford
(Mr Pools)
Dave Jones
(Mr Pools)
3 v 4
Justin Bird
(Foxash)
Lee Bartholomew
(Foxash)
Stuart Byford
(Mr Pools)
Justin Bird
(Foxash)
Winners Miles Wilson
(Foxash)
4 v 0
Conrad Bronson
(Hustlers)
Tom Earl
(Foxash)
0 v W
Phil Hempsted
(Wanderers)
Dave Pickess
(Hustlers)
4 v 1
James Garrad
(Hustlers)
Miles Wilson
(Foxash)
Phil Hempsted
(Wanderers)
Dave Pickess
(Hustlers)
Winners Jamie O'Connor
(Skinners B)
0 v 0
Andy Read
(Wanderers)
Jeff Nicholson
(Brantham LC)
0 v 4
Dan Gillings
(Wanderers)
Paul Thurston
(Los Galacticos)
0 v 4
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Not played Dan Gillings
(Wanderers)
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Winners Andy Smith
(Mtree Crown)
1 v 4
Lee Atkins
(Foxash)
Julian Adams
(Brantham LC)
4 v 0
Paul Bowers
(Skinners B)
Luke Randall
(Los Galacticos)
4 v 1
Gary Bonner
(Hustlers)
Lee Atkins
(Foxash)
Julian Adams
(Brantham LC)
Luke Randall
(Los Galacticos)
Winners Paul Shepherd
(Mr Pools)
0 v 4
John Kanaris
(Hustlers)
Shaun Barber
(Foxash)
4 v 0
Richard Judson
(Foxash)
Ian Chatten
(Mr Pools)
4 v 1
John Pagani
(Skinners B)
John Kanaris
(Hustlers)
Shaun Barber
(Foxash)
Ian Chatten
(Mr Pools)
Winners Andrew Jackson
(Stratford Anchor)
4 v 1
Justin Harvey
(Brantham LC)
Andrew Jackson
(Stratford Anchor)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Skinners Arms on 17 October 2017

<top>

Singles Knock-out - First Round

to be completed by 11 December 2017

Best of seven frames

<top>

Winners First named player is the home player
Match 1
Conrad Bronson
(Hustlers)
4 v 3
Andrew Smith
(Hustlers)
Match 2
Stuart Byford
(Mr Pools)
4 v 1
Matt Game
(Catt Crown)
Match 3
Diane Hartin
(Hare and Hounds)
2 v 4
Shaun Barber
(Foxash)
Conrad Bronson
(Hustlers)
Stuart Byford
(Mr Pools)
Shaun Barber
(Foxash)
Winners Match 4
Jason Shellum
(Mr Pools)
0 v W
Phil Hempsted
(Wanderers)
Match 5
Gary Brigden
(Skinners B)
2 v 4
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Match 6
Paul Shepherd
(Mr Pools)
4 v 3
Justin Nicholson
(Brantham LC)
Phil Hempsted
(Wanderers)
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Paul Shepherd
(Mr Pools)
Winners Match 7
Tom Earl
(Foxash)
4 v 2
Mark Hynes
(Skinners B)
Match 8
John Barnett
(Hustlers)
2 v 4
Dave Jones
(Mr Pools)
Match 9
Simon Carter
(Mtree Crown)
4 v 3
Mick Bird
(Foxash)
Tom Earl
(Foxash)
Dave Jones
(Mr Pools)
Simon Carter
(Mtree Crown)
Winners Match 10
Jules Nicholson
(Brantham LC)
0 v 4
Andrew Jackson
(Stratford Anchor)
Match 11
John Kanaris
(Hustlers)
4 v 0
Geoff Hawes
(Skinners B)
Match 12
Lee Bartholomew
(Foxash)
4 v 0
Mark Tucker
(Foxash)
Andrew Jackson
(Stratford Anchor)
John Kanaris
(Hustlers)
Lee Bartholomew
(Foxash)
Winners Match 13
Justin Wadey
(Catt Crown)
1 v 4
Miles Wilson
(Foxash)

All other players have a bye
to the next round
Miles Wilson
(Foxash)


Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline
NO RESULT, NO NEXT ROUND

<top>

Draw took place at The Skinners Arms on 17 October 2017


Comments etc. Email webmaster@mdpl.org.uk
Revision: 1.90 Date: 17.07.2018, Copyright ACES Limited 1998-2018