Click here to view Singles / Doubles / Ladies / KO Cup / Plate

Doubles Knock-out 2016/2017

First Round to be completed by 15 February 2017
Second Round to be completed by 15 March 2017
Third Round to be completed by 12 April 2017
Semi-Finals to be completed by 15 May 2017
Finals Tuesday 30 May 2017

First Round / Second Round / Third Round / Semi-Finals / Finals

Rules ...
Players must have played in a league game
First drawn player is home player
Home player to ensure availability of venue
Home player is responsible for cost of table
Toss for first break, away player to call and decide to break odd frames or evens (throughout the match)
Please use the correct results sheets
Winner to send results sheet to Results Secretary by deadline (results may be phoned/text through, but results sheet must be submitted)
Remember ... no result, no next round
Extensions to deadline dates will only be granted by the Committee in exceptional circumstances

Doubles Knock-out - Finals

Tuesday 30 May 2017
8pm
Skinners Arms

Best of Seven Frames

<top>

Winners First named player is the home player
Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)
4 v 1
Mick Dearling/John Barnett
(Hustlers)
Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Doubles Knock-out - Semi Finals

to be completed by 15 May 2017

Best of five frames

<top>

Winners First named player is the home player
Simon Carter/Shane Skinner
(Mtree Crown B)
1 v 3
Mick Dearling/John Barnett
(Hustlers)
Mick Dearling/John Barnett
(Hustlers)
Winners Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)
3 v 1
Conrad Bronson/James Garrad
(Hustlers)
Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place on 23 April 2017

Doubles Knock-out - Third Round
(Quarter Finals)

to be completed by 12 April 2017

Best of five frames

<top>

Winners First named player is the home player
Simon Carter/Shane Skinner
(Mtree Crown B)
3 v 1
Julian Adams/Val Adams
(Brantham LC A)
Jake Lungley/Marc Linford
(Skinners A)
0 v 3
Mick Dearling/John Barnett
(Hustlers)
Simon Carter/Shane Skinner
(Mtree Crown B)
Mick Dearling/John Barnett
(Hustlers)
Winners Lee Atkins/Ollie Evans
(Foxash)
2 v 3
Conrad Bronson/James Garrad
(Hustlers)
Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)
3 v 2
Jason Shellum/Stuart Byford
(Mr Pools)
Conrad Bronson/James Garrad
(Hustlers)
Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at the United Services Club, East Bergholt (Hustlers venue) on 20 March 2017

<top>

Doubles Knock-out - Second Round

to be completed by 15 March 2017

Best of five frames

<top>

Winners First named player is the home player
Justin Nicholson/Justin Harvey
(Brantham LC A)
1 v 3
Simon Carter/Shane Skinner
(Mtree Crown B)
Jason Shellum/Stuart Byford
(Mr Pools)
W v 0
Andrew Smith/Adam Smith
(Mtree Crown B)
Lee Atkins/Ollie Evans
(Foxash)
3 v 1
Dave Pickess/John Kanaris
(Hustlers)
Simon Carter/Shane Skinner
(Mtree Crown B)
Jason Shellum/Stuart Byford
(Mr Pools)
Lee Atkins/Ollie Evans
(Foxash)
Winners John Pagani/Jamie O'Connor
(Skinners B)
0 v W
Mick Dearling/John Barnett
(Hustlers)
Macorley Watson/Rhys Thomson
(Skinners A)
0 v 3
Conrad Bronson/James Garrad
(Hustlers)
Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)
3 v 2
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash)
Mick Dearling/John Barnett
(Hustlers)
Conrad Bronson/James Garrad
(Hustlers)
Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)
Winners Jake Lungley/Marc Linford
(Skinners A)
W v 0
Glen Sibbons/Graham Bryan
(Mr Pools)
Julian Adams/Val Adams
(Brantham LC A)
3 v 0
Steve Knights/Dan Gillings
(Red Lion)
Jake Lungley/Marc Linford
(Skinners A)
Julian Adams/Val Adams
(Brantham LC A)

Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at the Brantham Leisure Centre on 10 January 2017

<top>

Doubles Knock-out - First Round

to be completed by 15 February 2017

Best of five frames

<top>

Winners First named player is the home player
Conrad Bronson/James Garrad
(Hustlers)
3 v 2
Mark Hynes/Geoff Hawes
(Skinners B)
Mick Dearling/John Barnett
(Hustlers)
3 v 1
Lee Bartholomew/Nathan Jones
(Foxash)
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash)
3 v 0
Andy Smith/Gary Bonner
(Hustlers)
Conrad Bronson/James Garrad
(Hustlers)
Mick Dearling/John Barnett
(Hustlers)
Justin Bird/Tom Earl
(Foxash)
Winners Andy Read/Mark Chapman
(Red Lion)
0 v 3
Simon Carter/Shane Skinner
(Mtree Crown B)
Jeff Nicholson/Dennis Hyatt
(Brantham LC A)
2 v 3
Steve Knights/Dan Gillings
(Red Lion)
Miles Wilson/Richard Judson
(Foxash)
1 v 3
Lee Atkins/Ollie Evans
(Foxash)
Simon Carter/Shane Skinner
(Mtree Crown B)
Steve Knights/Dan Gillings
(Red Lion)
Lee Atkins/Ollie Evans
(Foxash)
Winners Mick Bird/Mark Tucker
(Foxash)
0 v 3
Justin Nicholson/Justin Harvey
(Brantham LC A)
Dan Allen/Debbie Pembroke
(Brantham LC B)
0 v 3
Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)
John Pagani/Jamie O'Connor
(Skinners B)
3 v 0
Ian Chatten/Matt Hawkins
(Mr Pools)
Justin Nicholson/Justin Harvey
(Brantham LC A)
Richard Kenny/Andy Hull
(Mtree Crown B)
John Pagani/Jamie O'Connor
(Skinners B)
Winners Paul Bowers/Paul Thurston
(Los Galacticos)
0 v 3
Dave Pickess/John Kanaris
(Hustlers)

All other entrants have a bye to Round 2
Dave Pickess/John Kanaris
(Hustlers)


Contact details available via venues
Winners to Text/Phone results by deadline and post/email results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

<top>

Draw took place at Brantham Leisure Centre on 10 January 2017


Comments etc. Email webmaster@mdpl.org.uk
Revision: 1.69 Date: 02.06.2017, Copyright ACES Limited 1998-2017