Click here to view Singles / Doubles / Ladies / KO Cup / Plate

Singles Knock-out 2013/2014

First Round to be completed by Monday 3 February 2014
Second Round to be completed by Monday 17 February 2014
Third Round to be completed by Monday 3 March 2014
Fourth Round to be completed by Monday 17 March 2014
Semi-Finals to be completed by Monday 31 March 2014
Finals Monday 7 April 2014

First Round / Second Round / Third Round / Fourth Round / Semi-Finals / Finals

Singles Knock-out - Finals

Monday 7 April 2014

8.30pm at Mr Pools

Best of Nine

<top>

Winner First named player is the home player
Dave Jones
(Mr Pools)
5 v 4
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Dave Jones
(Mr Pools)

Please send results in by competition deadline

Singles Knock-out - Semi Finals

to be completed by Monday 31 March 2014

Best of seven

<top>

First named player is the home player
Dave Jones
(Mr Pools)
4 v 2
Jason Shellum
(Mr Pools)
Winner Dave Jones
(Mr Pools)
Andy Read
(Red Lion B)
3 v 4
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Winner Glen Sibbons
(Mr Pools)

Contact details available via venues
Please send results in by competition deadline - NO SHEET, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Anchor, 6 March 2014

Singles Knock-out - Fourth Round
(Quarter Finals)

to be completed by Monday 17 March 2014

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
John Barnett
(Hustlers)
1 v 4
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Andy Read
(Red Lion B)
4 v 1
Justin Bird
(Foxash B)
Chris Franklin
(White Hart)
2 v 4
Dave Jones
(Mr Pools)
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
3 v 4
Jason Shellum
(Mr Pools)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Andy Read
(Red Lion B)
Dave Jones
(Mr Pools)
Jason Shellum
(Mr Pools)

Contact details available via venues
Please send results in by competition deadline - NO SHEET, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Anchor, 6 March 2014

<top>

Singles Knock-out - Third Round

to be completed by Monday 3 March 2014

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Jason Shellum
(Mr Pools)
4 v 0
Paul Bowers
(Catt Crown B)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
4 v 2
Justin Foreman-Harvey
(Catt Crown A)
John Barnett
(Hustlers)
4 v 0
Mark Tucker
(Foxash B)
Jason Shellum
(Mr Pools)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
John Barnett
(Hustlers)
Winners Dave Jones
(Mr Pools)
4 v 0
John Kanaris
(Catt Crown B)
Shane Skinner
(White Hart)
2 v 4
Justin Bird
(Foxash B)
Gary Bonner
(Hustlers)
1 v 4
Andy Read
(Red Lion B)
Dave Jones
(Mr Pools)
Justin Bird
(Foxash B)
Andy Read
(Red Lion B)
Winners Matt Hawkins
(Mr Pools)
0 v 4
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
Chris Franklin
(White Hart)
4 v 3
Geoff Hawes
(Skinners B)
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
Chris Franklin
(White Hart)

Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The White Hart on 11 February 2014

<top>

Singles Knock-out - Second Round

to be completed by Monday 17 February 2014

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Chris Franklin
(White Hart)
4 v 0
Sam Forrester
(withdrew)
Tom Earl
(Foxash B)
2 v 4
Mark Tucker
(Foxash B)
Mick O'Brien
(Catt Crown)
3 v 4
Justin Foreman-Harvey
(Catt Crown A)
Chris Franklin
(White Hart)
Mark Tucker
(Foxash B)
Justin Foreman-Harvey
(Catt Crown A)
Winners John Kanaris
(Catt Crown B)
4 v 0
Lee Bartholomew
(Foxash B)
Mark Hynes
(Skinners B)
0 v 4
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
Gary Bonner
(Hustlers)
4 v 2
Luke Randoll
(Los Galacticos)
John Kanaris
(Catt Crown B)
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
Gary Bonner
(Hustlers)
Winners Shane Skinner
(White Hart)
4 v 0
Dave Pickess
(withdrawn)
Gary Bridgen
(Skinners B)
2 v 4
Paul Bowers
(Catt Crown B)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
4 v 0
Peter Gentry
(withdrawn)
Shane Skinner
(White Hart)
Paul Bowers
(Catt Crown B)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Winners Justin Bird
(Foxash B)
4 v 1
Simon Carter
(White Hart)
Dan Young
(Red Lion B)
2 v 4
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Geoff Hawes
(Skinners B)
4 v 0
David Innes
(Skinners B)
Justin Bird
(Foxash B)
Matt Hawkins
(Mr Pools)
Geoff Hawes
(Skinners B)
Winners Andy Read
(Red Lion B)
4 v 0
Shaun Weddell
(Los Galacticos)
John Barnett
(Hustlers)
4 v 0
Neil Kaley
(withdrawn)
Ian Chatten
(Mr Pools)
2 v 4
Jason Shellum
(Mr Pools)
Andy Read
(Red Lion B)
John Barnett
(Hustlers)
Jason Shellum
(Mr Pools)
Winners James Garrad
(Catt Crown B)
2 v 4
Dave Jones
(Mr Pools)
Dave Jones
(Mr Pools)

Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

Draw took place at The Cattawade Crown on 14 January 2014

<top>

Singles Knock-out - First Round

to be completed by Monday 3 February 2014

Best of seven

<top>

Winners First named player is the home player
Match 1
Justin Foreman-Harvey
(Catt Crown A)
4 v 2
Nathan Jones
(Foxash B)
Match 2
Miles Wilson
(Foxash B)
1 v 4
Shaun Weddell
(Los Galacticos)
Match 3
Paul Bowers
(Catt Crown B)
4 v 1
Richard Cross
(Hustlers)
Justin Foreman-Harvey
(Catt Crown A)
Shaun Weddell
(Los Galacticos)
Paul Bowers
(Catt Crown B)
Winners Match 4
Julian Adams
(Catt Crown A)
3 v 4
Dave Jones
(Mr Pools)
Match 5
Graham Bryan
(Mr Pools)
3 v 4
Shane Skinner
(White Hart)
Match 6
Richard Judson
(Foxash B)
2 v 4
Mick O'Brien
(Catt Crown)
Dave Jones
(Mr Pools)
Shane Skinner
(White Hart)
Mick O'Brien
(Catt Crown)
Winners Match 7
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
4 v 2
Andy Coltart
(Mr Pools)
Match 8
Keith Hill
(Skinners B)
1 v 4
John Barnett
(Hustlers)
Match 9
John Kanaris
(Catt Crown B)
4 v 0
James O'Brien
(Catt Crown B)
Martin Cuncannon
(Mr Pools)
John Barnett
(Hustlers)
John Kanaris
(Catt Crown B)
Winners Match 10
Mark Chapman
(Red Lion B)
0 v 4
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Match 11
Conrad Bronson
(Catt Crown B)
1 v 4
Neil Kaley
(White Hart)
Match 12
Dan Young
(Red Lion B)
4 v 3
Steve Wood
(Stratford Anchor)
Glen Sibbons
(Mr Pools)
Neil Kaley
(White Hart)
Dan Young
(Red Lion B)
Winners Match 13
James Garrad
(Catt Crown B)
4 v 3
Mick Bird
(Foxash B)
Match 14
Jeff Nicholson
(Catt Crown A)
0 v 4
Chris Franklin
(White Hart)
Match 15
Adam Smith
(White Hart)
2 v 4
Lee Bartholomew
(Foxash B)
James Garrad
(Catt Crown B)
Chris Franklin
(White Hart)
Lee Bartholomew
(Foxash B)
Winners Match 16
Gary Bonner
(Hustlers)
4 v 0
Steve Knights
(Withdrawn)
Match 17
Matt Morrison
(Skinners B)
0 v 4
Gary Bridgen
(Skinners B)
Match 18
Justin Nicholson
(Catt Crown A)
1 v 4
Justin Bird
(Foxash B)
Gary Bonner
(Hustlers)
Gary Bridgen
(Skinners B)
Justin Bird
(Foxash B)
Winners Match 19
Matt Hawkins
(Mr Pools)
4 v 2
Andy Smith
(Mr Pools)


All other entrants have
a bye to Round 2
Matt Hawkins
(Mr Pools)


Contact details available via venues
Winners to Text Secretary and post results sheets to Results Secretary by competition deadline - NO RESULT, NO NEXT ROUND

<top>

Draw took place at The Cattawade Crown on 14 January 2014


Comments etc. Email webmaster@jcamaa.demon.co.uk
Revision: 1.53 Date: 08.04.2014, Copyright ACES Limited 1998-2014